Panel Klienta

Optymalizacja zdjęć i grafik pod kątem SEO

Zoptymalizowane grafiki
Michał Okoń

Optymalizacja zdjęć i grafik

W dzisiejszych czasach, gdy większość naszych działań toczy się wirtualnie, każdy chce, aby jego strona internetowa wyglądała atrakcyjnie i przyciągała uwagę klientów. Jednym z najważniejszych elementów stron internetowych jest dobór odpowiednich zdjęć i grafik. Niestety, nie wystarczy tylko wybrać ładne obrazki, trzeba też zadbać o ich optymalizację. Dlatego optymalizacja zdjęć i grafik na potrzeby naszej strony internetowej jest bardzo ważna.

Na czym polega optymalizacja SEO jeśli chodzi o zdjęcia? Oczywiście nie mówimy tutaj o podkręceniu wyglądu zdjęcia. Zoptymalizować grafiki, czyli przygotować plik z obrazem do umieszczenia na stronie internetowej dbając o rozmiar zdjęcia, zawartość grafiki, atrybuty alt oraz title zdjęcia czy też zawarcie poszczególnych wyrazów w nazwie pliku.

Dlaczego optymalizacja zdjęć ma znaczenie dla SEO?

Optymalizacja grafik to ważny aspekt optymalizacji strony pod kątem SEO. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że grafiki mają wpływ m.in. na szybkość ładowania strony. Im więcej grafik i im większy mają rozmiar, tym dłużej trwa ich ładowanie. A to ma negatywny wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.

W dzisiejszych czasach użytkownicy oczekują szybkiego wyświetlania się stron, dlatego Google zwraca uwagę na tę kwestię w swoim algorytmie. Strony, które ładują się szybciej, są lepiej oceniane i mają większą szansę na wyższą pozycję w serpach. Ważna jest ich optymalizacja pod kątem typów, nazw plików i opisów alternatywnych. Dlatego, jeśli chcesz, aby Twoja witryna była dobrze zoptymalizowana pod kątem SEO, musisz zwrócić uwagę na optymalizację grafik.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy dodawaniu grafik na stronę?

Jeśli chcesz dodać grafiki na swoją stronę, musisz uważać na kilka rzeczy. Wielu twórców (głównie początkujących) popełnia błędy, które uniemożliwiają właściwe wyświetlenie zdjęć lub spowalniają ładowanie strony.

Pierwszy błąd to dodawanie zbyt dużych plików graficznych. Jeśli grafika, którą dodajesz, ma zbyt dużą rozdzielczość i wagę, może spowolnić ładowanie strony, co ostatecznie wpłynie na doświadczenie Twoich czytelników. Aby temu zapobiec, zawsze upewnij się, że przesyłasz zdjęcie o odpowiednim rozmiarze i wielkości. Grafikę przeznaczoną do umieszczenia na stronie internetowej możesz przygotować za pomocą różnych dostępnych narzędzi online. O narzędziach do optymalizacji zdjęć pod względem wielkości i rozdzielczości opowiem nieco dalej.

Drugim błędem jest umieszczanie obrazu w niewłaściwych miejscach na stronie. Pamiętaj, że zdjęcia powinny być logicznie związane z treścią, którą przedstawiają. Jeśli piszesz o danej tematyce, czytelnik oczekuje również zdjęć/grafik w tym samym temacie lub ściśle nawiązujących do danej treści.

Trzecim błędem to pomijanie opisów zdjęcia i ich tytułów. Dodając atrybuty ALT i TITLE plików graficznych, umożliwiasz ich indeksowanie przez wyszukiwarki internetowe, co zwiększa szanse na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Jeśli używasz systemu WordPress te atrybuty możesz bardzo szybko i łatwo dodać podczas wyboru danego zdjęcia w bibliotece mediów. Podobnie zwracaj uwagę na odpowiednie nazwy plików graficznych, które również mają duży wpływ na SEO. W artykule pn. „Świat komputerów” obrazkiem wyróżniającym tekst mogłoby być zdjęcie przedstawiające właśnie komputer i człowieka, który z niego korzysta, a plik graficzny nazywałby się np. „artykul-swiat-komputerow-nazwa-firmy.webp„.

Zawsze pamiętaj, że grafiki są ważnym elementem Twojej witryny. Staraj się unikać powyższych błędów, tak aby Twój serwis był szybki, przyjazny dla użytkowników, robotów indeksujących i wyglądał profesjonalnie.

Optymalizacja zdjęć i dobór właściwych formatów grafik

W czasach, gdy konkurencja w internecie jest ogromna, ważne jest nie tylko to, co się widzi na stronie www, ale także jak szybko ta strona się ładuje (wiem, że się powtarzam, ale to naprawdę bardzo ważne). Rodzaj grafik odgrywa tutaj ważną rolę.

Które typy grafik są najlepsze pod kątem optymalizacji zdjęć pod SEO?

Na początku ważne jest, aby wiedzieć, że typ grafik nie jest bezpośrednio powiązany z SEO, ale istnieją pewne czynniki, które mogą przyczynić się do lepszej widoczności w sieci.

Format JPEG

Jednym z najczęściej używanych formatów jest JPEG. Ten rodzaj grafiki jest kompresowany, co oznacza, że plik jest mniejszy i łatwiejszy do załadowania. Dlatego też strony z obrazami JPEG ładują się szybciej niż strony z obrazami w formacie PNG, a to ma wpływ na korzystny ranking w wynikach wyszukiwania. Podobnie jest ze wspomnianymi już plikami PNG. Ten format jest bardzo przydatny, jeśli potrzebujesz przezroczystości. Format PNG wydaje się być idealny dla logotypów, ikon lub obrazów z infografiką. W przeciwieństwie do JPEG format PNG zajmuje więcej miejsca, więc jeśli używalibyśmy go na całej stronie, miało by to negatywny wpływ na czas ładowania się strony.

Format SVG

Kolejnym formatem, o którym chciałbym napisać, jest SVG. Ten format jest idealny dla grafik wektorowych, takich jak elementy interfejsu użytkownika. SVG jest skalowalny, co oznacza, że ​​nie traci jakości przy powiększaniu. Ponadto korzystanie z tego formatu może pomóc w osiągnięciu lepszych wyników SEO, ponieważ pliki SVG są zazwyczaj mniejsze niż pliki PNG – w zależności od tego co zawierają.

Format WebP

Najlepszym i rekomendowanym zaś typem grafik, który sprawdza się wręcz idealnie i stworzony jest do używania na stronach internetowych jest WebP. Ten format grafiki został stworzony przez firmę Google jako alternatywa dla formatów JPEG, PNG i GIF. Jego głównym celem jest poprawa jakości obrazów przy jednoczesnej redukcji rozmiaru plików, co przekłada się na szybsze ładowanie stron internetowych i oszczędność przepustowości łącza. Ten format plików obsługują praktycznie wszystkie przeglądarki, więc z powodzeniem możemy go używać zamiast PNG czy JPG. Daje nam zadowalającą jakość obrazów przy bardzo małej wielkości pliku graficznego oraz obsługuje przezroczystości.

Podsumowując, różne formaty mają różne zastosowania i wpływ na SEO. Wybór odpowiedniego formatu zależy od indywidualnych potrzeb Twojej strony. Pamiętaj, że szybkie ładowanie stron jest istotne dla dobrego pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. Dlatego też należy wybierać formaty, które pozwolą Ci na osiągnięcie możliwie najkrótszego czasu ładowania.

Optymalizacja zdjęć i redukcja rozmiaru pliku graficznego

Ważne jest, aby zadbać o to, żeby użyte na stronie obrazy były odpowiednio zoptymalizowane pod kątem rozmiaru. Nie tylko przyspieszy to ładowanie strony, ale także pozytywnie wpłynie na doświadczenie odwiedzających. Dla przykładu: podczas czytania artykułu nie będą musieli czekać na wczytanie się odpowiedniego obrazu. Jeśli będzie on odpowiednio zoptymalizowany, wczyta się bardzo szybko.

Jest kilka sposobów na zmniejszenie rozmiaru pliku graficznego, takich jak zmniejszenie wymiarów obrazka, skompresowanie pliku czy użycie formatu pliku, który zajmuje mniej miejsca. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś rezygnować z jakości zdjęcia na rzecz mniejszego rozmiaru pliku. Oczywiście, im mniejszy plik, tym lepiej dla wydajności strony, ale nie na koszt jakości samej grafiki. Starajmy się optymalizować zdjęcia na stronie internetowej w sposób, który nie będzie w znacznym stopniu pogarszać jej jakości.

Ważne jest, aby pamiętać o użyciu odpowiedniego formatu pliku. Na przykład, dla prostych grafik jak logo czy ikony interfejsu użytkownika, warto użyć formatu SVG, dle pozostałych zalecam format WebP w odpowiedniej rozdzielczości, który również zapewnia przezroczystość. Odpowiednio przygotowany plik nie wpłynie znacznie na ładowanie się strony.

O narzędziach do przygotowywania grafik, nieco później…

Dlaczego mniejszy rozmiar pliku graficznego jest korzystny dla SEO?

Kiedy umieszczasz wiele dużych zdjęć na stronie, powoduje to spowolnienie ładowania strony. A to z kolei może wpłynąć na pozycjonowanie Twojej strony w internecie. Wysokiej jakości i estetyczne zdjęcia są ważne, ale nie możesz pozwolić sobie na to, aby spowolniały one ładowanie strony. Prawidłowo przeprowadzona optymalizacja pozwoli na uzyskanie zadowalającego kompromisu pomiędzy wielkością, a jakością zdjęcia.

Jest kilka sposobów na osiągnięcie tego celu. Jednym z najpopularniejszych jest zmniejszenie wagi pliku za pomocą narzędzia online lub programu do edycji grafiki. Oczywiście należy pamiętać, że zmniejszenie rozmiaru pliku może wpłynąć na jakość obrazu, dlatego warto wypróbować różne opcje, aby uzyskać najlepsze wyniki. Odpowiednie narzędzie do optymalizacji pozwoli uzyskać wspomniany kompromis.

Jak zmniejszyć rozmiar pliku graficznego?

Istnieje kilka narzędzi do optymalizacji zdjęć. Jeśli często będziemy korzystać z takich narzędzi, to warto zaopatrzeć się w ich wersje instalacyjne. Alternatywne wersje online często mają pewne ograniczenia, które nie pozwalają nam w pełni korzystać z ich funkcjonalności.

Pierwszą opcją jest skorzystanie z programów graficznych, takich jak Photoshop (narzędzie płatne) czy GIMP (darmowa opcja) lub Photopea (również darmowa aplikacja online). W tych programach można zmniejszyć wagę zdjęcia, wybierając opcję „Zapisz jako/Exportuj” i wybierając odpowiednie ustawienia dla formatu pliku, takie jak jakość i rozdzielczość.

Inną opcją jest skorzystanie z narzędzi online, takich jak TinyPN, JPEGmini lub CompressJpeg. Te narzędzia online automatycznie zmniejszą wagę pliku graficznego, a także usuną niepotrzebne informacje z metadanych.

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze da się zachować dobrą jakość obrazka, gdyż zmniejszenie rozmiaru pliku wiąże się z utratą części detali i ostrości obrazu. Rozwiązaniem tego problemu jest wybór formatów nowej generacji o lepszej kompresji, takie jak WebP. W każdym przypadku należy pamiętać, że obrazek powinien być odpowiednio dopasowany do potrzeb użytkowników, a zmniejszenie jego rozmiaru, to tylko jeden ze sposobów na poprawienie jakości strony www czy publikacji.

Z powyższych narzędzi, które są darmowe najlepiej sprawdza się Photopea. Jednak tylko w przypadku, gdy chemy przygotować pojedyncze pliki. Bardzo czasochłonne będzie przygotowanie ich większą ilość.

Optymalizacja zdjęć – nazwy plików i podpisy

Bardzo ważnym elementem, który znacznie ułatwia zdobywanie wysokich pozycji jest odpowiednie nazewnictwo plików. Właśnie poprzez właściwe nazwanie pliku graficznego możesz pomóc algorytmom wyszukiwarek grafiki na umieszczenie go wysoko w wynikach. 

Innym ważnym elementem związanym z obrazami są ich podpisy. To właśnie podpisy są czytane przez wyszukiwarki internetowe, a ich treść ma również wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.

Jakie powinny być nazwy plików graficznych?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, aby nazwa pliku była zwięzła i adekwatna do zawartości obrazka. Jeśli np. jesteś grafikiem i umieszczasz w portfolio na stronie logo firmy Ósemka, to nazwij plik „projekt-graficzny-logo-osemka.png„. Dzięki takiemu podejściu łatwiej będzie Ci później odnaleźć konkretny plik na serwerze, a taka nazwa pozwoli na łatwiejsze wypozycjonowanie frazy „projekt graficzny logo”. Warto zadbać, aby nazwa pliku zawierała słowa kluczowe, które są ważne dla SEO. Dobrą praktyką jest unikanie w nazwie wielkich liter i polskich znaków. Pamiętaj też, aby słowa były oddzielone między sobą myślnikami, nie spacjami.

Nazwa zdjęcia jest również częścią adresu URL obrazka, co również ma wpływ na jego pozycjonowanie. Dlatego ważne jest, aby zadbać o odpowiednią nazwę już przed umieszczeniem zdjęcia na serwerze. To może pomóc Twojej witrynie w osiągnięciu lepszej widoczności w wynikach wyszukiwania i zapewnić jej większą szansę na pozyskanie nowych użytkowników.

Jakie powinny być podpisy grafik?

Podpisy grafik na stronie są ważnym elementem, który pomaga w przekazywaniu informacji użytkownikom. Dlatego warto poświęcić czas i uwagę, aby stworzyć podpisy, które będą precyzyjne, wyraźne i atrakcyjne dla odwiedzających.

Przede wszystkim, podpisy powinny być zgodne z treścią grafiki. W tym celu warto używać krótkich i zwięzłych zwrotów, które łatwo się zapamiętuje. Dodatkowo podpisy powinny zawierać odpowiednie słowa kluczowe, które pomogą w pozycjonowaniu strony w wyszukiwarkach. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością słów kluczowych i trzymać się zasad naturalnego języka. Krótkie i unikalne podpisy, zawierające słowa kluczowe oraz wartość dodaną na pewno zwiększą ich widoczność w internecie.

Optymalizacja zdjęć i używanie odpowiednich tagów ALT

Jeśli zastanawiasz się, czy używanie odpowiednich tagów ALT ma wpływ na SEO, to odpowiedź brzmi — tak! Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że tagi ALT umożliwiają lepsze indeksowanie obrazów przez wyszukiwarki. Choć tak naprawdę alternatywny opis obrazka, jak sama nazwa wskazuje, nie służy głównie do polepszania ich indeksowania.

Co to są atrybuty ALT?

Wyszukiwarki nie są w stanie odczytać treści na zdjęciach, ale potrafią interpretować atrybuty ALT. Dzięki temu, kiedy dodasz zdjęcie do swojej strony z właściwie opisanym tekstem alternatywnym, wyszukiwarka będzie w stanie zrozumieć, o czym jest to zdjęcie i jakie treści powinny być z nim skojarzone. Dodatkowo tagi te pomagają w tworzeniu bardziej efektywnych stron www. Tekst alternatywny wyświetla się również, gdy zdjęcie z jakichś powodów nie zostanie prawidłowo wyświetlone na stronie (np. zostanie błędnie podlinkowane).

Ten opis pomaga przede wszystkim osobo z niepełnosprawnościami, które korzystają z Twojej strony. Wspieranie Accessability również może podnieść pozycję Twojej strony w sieci. Dowiesz się więcej o Accessability z artykułu Dostępność cyfrowa stron internetowych.

Dostępność cyfrowa stron internetowych

Jaki powinien być tekst alternatywny?

Opis powinien być krótki i zwięzły, dobrze jeśli będzie zawierać kluczowe słowa — najlepiej te, które odpowiadają treści na danej stronie. Nie stosuj spamu słów kluczowych, gdyż może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. No i przede wszystkim muszą być zgodne z zawartością obrazka.

Dlaczego optymalizacja zdjęć pod SEO jest ważna?

Na to pytanie już tak naprawdę odpowiedziałem. Odpowiednio zoptymalizowane zdjęcia i grafiki wpływają na prędkość ładowania strony. A szybka strona to podstawa dobrego SEO. Dlaczego? To proste — użytkownicy uwielbiają szybkie strony, a Google nagradza właścicieli stron z dobrą prędkością ładowania. Nie ma nic gorszego dla użytkownika niż czekać kilka sekund na otwarcie strony lub istotnych grafik. Jeśli wszystko trwa długo w rezultacie użytkownik opuszcza stronę szybciej niż z niej skorzysta.

Powracając na chwilę do formatów grafik… Ważnym elementem jest używanie odpowiedniego formatu plików dla zdjęć i grafik. Różne formaty mają różne zalety i ograniczenia, a wybór odpowiedniego zależy od tego, do czego będzie on wykorzystywany. Pamiętajmy też o kompresji, która pozwala nam zachować jakość obrazów, jednocześnie zwiększając ich prędkość ładowania (poprzez zmniejszenie ich wagi).

Podsumowanie korzyści optymalizacji zdjęć i grafik pod SEO

Dzięki odpowiedniej optymalizacji obrazów i zdjęć możesz nie tylko poprawić jakość Twojego serwisu, ale także zwiększyć ruch i pozycję w wyszukiwarkach. Przede wszystkim, optymalizacja grafiki wpływa na szybkość ładowania strony – tak, wiem, znowu ta szybkość ładowania. Im mniejszy rozmiar pliku, tym szybciej stronę można wczytać, co zwiększa pozytywny wpływ na użytkowników i wskaźników SEO. Warto pamiętać, że szybkość ładowania strony to jeden z ważniejszych czynników rankingowych w Google.

Optymalizacja grafiki pod SEO ma również istotny wpływ na dostępność Twojej strony. Ludzie mogą używać czytników ekranowych, aby przeglądać strony internetowe, dlatego ważne jest, aby Twój obrazek miał właściwy opis ALT, który jest zrozumiały dla tych narzędzi. Tekst alternatywny umożliwia wyszukiwarkom zrozumienie, co znajduje się na Twoim obrazku i przyporządkowanie go do odpowiedniego zapytania wyszukiwania.

Wszystkie te czynniki wpływają na Twoją pozycję w serpach, co skutkuje większym ruchem na stronie i zwiększa jej widoczność online. Optymalizacja grafiki to jedna z najprostszych metod, aby poprawić SEO strony, a jednocześnie zwiększyć wartość i przyjazność dla człowieka. Dlatego też warto zadbać o właściwe opisy i rozmiary grafik wykorzystywanych na stronie.

Jakie są najlepsze praktyki dotyczące optymalizacji zdjęć na stronie?

Reasumując, jeśli chodzi o optymalizację plików graficznych, dobrymi praktykami, które warto stosować, to:

  • Wybór odpowiedniego formatu pliku do aktualnych potrzeb. Zwykle najczęściej stosowanymi formatami są PNG, JPEG WebP. WebP jest uniwersalnym wyborem dla grafik z przezroczystością jak i innych zdjęć i obrazów.
  • Dostosowanie rozmiaru pliku. Należy upewnić się, że plik graficzny jest dostatecznie mały, aby nie wpłynąć negatywnie na czas ładowania strony. 
  • Należy pamiętać o tzw. „responsive design”, czyli dostosowaniu grafiki do wymiarów różnych urządzeń. Dzięki temu użytkownicy będą mogli oglądać stronę na różnych urządzeniach, a grafiki będą wyświetlane w sposób odpowiedni do danego urządzenia. CMS WordPress ma taką opcję wbudowaną. Automatycznie, podczas wgrywania grafiki tworzone są dodatkowe rozmiary danego zdjęcia w celu wykorzystania konkretnego rozmiaru obrazu w zależności od rozdzielczości.
  • Pamiętaj również o odpowiedniej nazwie pliku, atrybucie alt oraz title.

Odpowiednia optymalizacja plików graficznych jest nie tylko ważna dla jakości i wydajności Twojej strony internetowej, ale także dla doświadczenia użytkownika. Pamiętaj o tym i zawsze stawiaj na jakość i komfort użytkowania swojej strony.

0 0 votes
Jak bardzo przydał/spodobał Ci się ten artykuł?

Bądź na bieżąco z nowymi wpisami

Włącz subskrypcję i bądź na bieżąco z nowymi wpisami na blogu i promocjami w sklepie! ZERO spamu, same konkrety!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments