Panel Klienta

Jak wybrać dobry hosting?

Michał Okoń

Wybór odpowiedniego hostingu to ciężka decyzja. Jest mnóstwo firm, które oferują takie usługi, jedni mają tańsze, drudzy droższe rozwiązania. Tylko jak wybrać, to najbardziej optymalne rozwiązanie dla swojej strony czy sklepu internetowego? 

Jest kilka rodzai hostingu, jednak najczęściej wybieraną opcją i jednocześnie najtańszą jest hosting współdzielony. Hosting współdzielony oznacza, że z jednego serwera korzystać może wielu użytkowników, którym została wydzielona odpowiednia ilość miejsca.

Zatem jak wybrać dobry hosting? Jakie powinien spełniać warunki? Na co zwrócić uwagę?

Ilość miejsca

Od razu napiszę, że nie jest to najważniejszy parametr. Piszę o nim, aby uświadomić Ci, że tak naprawdę wykorzystujesz jedyne 10-20% oferowanego dla Ciebie miejsca na Twoją stronę. Jeśli będzie to prosta strona na WordPressie z kilkoma zakładkami, galerią zdjęć myślę, że taka witryna nie zajmie więcej niż 300MB. Firmy hostingowe, przeważnie oferują od 5GB przestrzeni i więcej. Mimo, że napisałem o nim na pierwszym miejscu, ten parametr bierz pod uwagę na końcu.

Oczywiście, analizując indywidualne potrzeby każdej osoby ilość miejsca może okazać się ważnym parametrem. Jeśli zamierzasz korzystać z poczty email wysyłając dużą ilość załączników, prowadząc sklep internetowy w kategorii moda, gdzie zaleca się umieszczanie zdjęć produktów w wysokiej jakości, wtedy ilość miejsca będzie miała większe znaczenie. 

Dysk SSD

Jest to bardzo ważny parametr. Dysk na jakim jest umieszczona nasza strona internetowa jest bardzo ważny. W tej kwestii warto wspomnieć o rodzajach dysków na jakich mogą być przechowywane strony internetowe. Zwróć uwagę, aby był to dysk SSD, który jest o wiele szybszy od tych tradycyjnych, magnetycznych, a co za tym idzie nasza strona internetowa również będzie szybciej się wczytywać. Im nasz odbiorca czeka krócej na załadowanie się interesującego go materiału tym lepiej. Dlatego prędkość ładowania się strony jest bardzo ważnym aspektem, który wpływa również na pozycję naszej strony w Google.

W dzisiejszej dobie jest to praktycznie standard. W zdecydowanie przeważającej liczbie ofert hostingów dostajemy miejsce na swoją stronę na dysku NVMe, który jest jednym z najbardziej wydajnych opcji.

Kopie zapasowe

Może się zdarzyć tak, że zabezpieczenia naszej strony zostaną złamane, albo będzie miała miejsce awaria serwera, na którym znajduje się nasza strona internetowa. Może to spowodować jej uszkodzenie, a co za tym idzie, nie będzie się wyświetlać, co wtedy? Jeśli nasz hostingodawca oferuje w swojej ofercie kopie zapasowe na niezależnym serwerze, to świetnie! Przywrócimy naszą stronę internetową z kopii zapasowych i po kłopocie. Im częściej takie kopie są robione, tym lepiej. Najczęściej taki backup robiony jest raz na dobę i przechowywany przez 7 do 14 dni. Zwróć uwagę na częstotliwość takich kopii bezpieczeństwa i czy masz do nich dostęp bezpośrednio czy tylko przez swojego usługodawcę.

Konta email, Transfer, Baza danych, Subdomeny

Te wszystkie rzeczy nasz hostingodawca powinien dać nam w nieograniczonych ilościach. Konta email – przydadzą nam się dla pracowników naszej firmy. Transfer – jeśli będziemy mieć bardzo dużo odwiedzin, dobrze by było, abyśmy nie byli ograniczani transferem, aby nasza strona cały czas zachowywała swoją szybkość w działaniu. Bazy danych i subdomeny – czasami zdarza się sytuacja, w której chcielibyśmy prowadzić np. filie naszej firmy w innym miejscu, do tego stworzyć dla niej nową stronę internetową. Zamiast wykupowania nowego hostingu możemy na tym samym serwerze stworzyć witrynę dla naszej filii. Do tego będziemy potrzebować również nową bazę danych oraz dodać subdomenę. Jeśli jesteśmy już przy temacie subdomen i dodatkowych stron firmowych zwróć uwagę czy dany usługodawca oferuje możliwość przypisania danej domeny/subdomeny do stworzonego katalogu dla nowej strony. Dzięki temu znacznie ograniczymy prawdopodobieństwo zainfekowania drugiej strony jeśli zdarzy się, że ta pierwsza ulegnie skutecznemu atakowi złośliwego kodu.

Nieprzerywalność w działaniu serwerów

Innymi słowy UPTIME. Tak, jak zostało napisane w tytule, jest to nieprzerwany czas działania serwerów. Twoja strona powinna być dostępna 24 godziny na dobę. Wartość podana w polu SLA (Service Level Agreement) będzie wartością procentową, np. 99,95%. Co to właściwie oznacza? Nic innego, jak to, że w ostatnim roku serwer, na którym jest Twoja strona internetowa działał nieprzerwanie przez 99,95% całego roku, czyli przez 0,05% czasu Twoja strona nie była dostępna – to całkiem niezły wynik. Taka wartość (99,95%) jest wartością najniższą, jaka może być akceptowalna – przynajmniej dla mnie. Niższa wartośc może świadczyć jedynie o problemach z utrzymaniem w ciągłości działania Twojej strony. 

Pomoc techniczna

Osoby niedoświadczone, które próbują własnych sił w tworzeniu stron będą potrzebowały takiej pomocy jeśli chodzi np. o konfigurację domeny, połączenia z serwerem, jakichkolwiek problemów z hostingiem. Do tego ważna jest sprawna pomoc techniczna. Większość firm prowadzi również taką pomoc w postaci wpisów na swoim blogu wyjaśniających najczęściej poruszane kwestie związane z hostingiem. Planujesz złożyć zamówienie u jakiegoś hostingodawcy? Zadzwoń do pomocy technicznej, aby doradzili Ci odpowiedni pakiet dla Twojej strony internetowej, napisz jeśli mają LiveChat. Sprawdź czy odbiorą telefon, czy szybko odpiszą na Twoją wiadomość. Nie jest to w pełni miarodajne, ale sprawdzisz w ten sposób czy pomoc techniczna potrafi Ci wytłumaczyć w zrozumiały dla Ciebie sposób dlaczego tak, a nie inaczej. To bardzo ważne przy jakichś poważniejszych problemach (nie życzę nikomu takich) w przyszłości.

Cena hostingu

Ten parametr (przynajmniej dla mnie) miał zawsze jedno z dalszych miejsc na mojej liście. Ważniejsze zawsze były rzeczy z innych punktów. Dla Ciebie jednak, może być on bardzo ważny, dlatego napiszę Ci o pewnym haczyku, na który musisz zwrócić uwagę, koniecznie! Przeglądając ceny hostingów, nigdy nie bierz pod uwagę, ceny za pierwszy rok usługi. Ceny te mogą być nawet o 70% niższe w pierwszym roku. Dlatego patrz zawsze na koszty, które będzie trzeba ponieść za przedłużenie tej usługi na kolejny okres.

Inne rzeczy, jakie powinien posiadać hosting

Ochrona przed atakami DDOS

Ataki DDOS w ogromnym skrócie mają na celu obciążenie danego serwera w maksymalnym stopniu, tak aby uniemożliwić wyświetlanie Twojej strony (w tym przypadku). Bardzo ważne jest więc, aby Twój hostingodawca posiadał ochronę przed tego typu atakami. Myśląc w sposób, że na pewno nikogo nie zainteresuje mała strona internetowa gdzieś „daleko” w sieci – bardzo się mylisz. Narażeni na takie ataki są zarówno te największe, najbardziej znane jaki i najmniejsze i praktycznie nieznane strony internetowe, ponieważ, tak jak napisałem na samym początku atakowane są serwery, na których przetrzymywane są strony www. 

HTTP/2

Na wstępie w sporym uproszczeniu napiszę co to takiego. HTTP/2 jest protokołem odpowiedzialnym za komunikację serwera z Twoją przeglądarką internetową. Jego poprzednia wersja nie pozwalała na tak szybkie wczytywanie się stron internetowych, jak w przypadku jego następcy. Tak więc, jest to protokół odpowiadający głównie za szybkość ładowania się strony, ale nie tylko. Dzięki HTTP/2 ranking Twojej strony w przeglądarce Google wzrośnie. Mimo, że protokół ten jest już standardem, to dla pewności sprawdź czy serwer hostingodawcy obsługuje HTTP/2.

Bezpłatny SSL Let’s Encrypt

SSL to certyfikat bezpieczeństwa, który powinna posiadać każda strona internetowa. Nie chodzi mi tutaj o to jak ważny jest owy certyfikat, ale o samą wygodę, że jest on dostępny u Twojego hostingodawcy przez co jego instalacja na Twojej stronie internetowej jest bezproblemowa nawet dla niedoświadczonych użytkowników. Normalnie taki certyfikat należy odnawiać samodzielnie co 3 miesiące. W przypadku gdy Twój hostingodawca oferuje Ci taki certyfikat, bardzo możliwe że jego odnowienie będzie automatyczne i nie będzie potrzebna Twoja ingerencja.

Jaki hosting polecam?

Dla osób, które zastanawiają się jakiego hostingu używam… Aktualnie korzystam z hostingu w LH.pl. Jak do tej pory, to jeden z najlepszych wyborów. Jest to hosting, który spełnia moje oczekiwania i mogę polecić go z czystym sumieniem. Posiada również wszystkie parametry, o których pisałem wcześniej. Ponadto stosunek jakości do ceny jest naprawdę bardzo dobry. Zdarzało się również, że korzystałem z pomocy technicznej w sprawach, na które nie miałem w pełni wpływu. Problem został bardzo szybko rozwiązany i pomoc została udzielona w szybkim czasie. 

Korzystałem do tej pory z różnych hostingów, więc mam spore porównanie z różnych firm. W LH jestem najdłużej.

Jeśli zdecydujesz się również na korzystanie z usług LH.pl wpisz poniższy kod rabatowy, a otrzymasz 20% zniżki na swoje zamówienie. Porównaj moją propozycję z innymi firmami i zdecyduj, z której oferty skorzystasz. 

KOD RABATOWY 20%: mikehomestudio

0 0 votes
Jak bardzo przydał/spodobał Ci się ten artykuł?

Bądź na bieżąco z nowymi wpisami

Włącz subskrypcję i bądź na bieżąco z nowymi wpisami na blogu i promocjami w sklepie! ZERO spamu, same konkrety!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oława
Gość
10 lipca 2022 17:41

Hello czy będzie jakaś aktualizacja na 2022? Ceny wystrzeliły w górę i jestem ciekawy czy coś poza LH jestes w stanie polecić, pozdrawiam 🙂