Panel Klienta

Strona internetowa za darmo

Michał Okoń

8 min.

Biblioteczka

Strona internetowa za darmo jest jak legenda. Wiele osób o niej słyszało, ale nikt sam się nie przekonał, że jest to możliwe i prawdziwe. Biorąc pod uwagę to, że tworzymy stronę dla biznesu, który ma przynosić dochód – strona internetowa za darmo po prostu nie istnieje.

Z czym wiąże się posiadanie strony internetowej

Aby strona internetowa mogła zaistnieć w sieci potrzebny jest do tego serwer oraz domena. Serwer, aby umieścić na nim pliki strony internetowej. Domena, aby móc po wpisaniu adresu strony internetowej wyświetlić ją w oknie przeglądarki. To tak w wielkim uproszczeniu.

Za serwer oraz domenę trzeba zapłacić. Tutaj pojawiają się pierwsze podstawowe koszty posiadania (utrzymania) strony internetowej. To tak, jak z samochodem, możesz go mieć, ale musisz go zatankować, aby móc nim jeździć. Tak samo strona internetowa, aby pojawiła się w sieci musisz mieć serwer oraz domenę.

Oczywiście są opcje darmowego serwera oraz domeny, ale… Zawsze w takich przypadkach jest jakieś ale.

Hosting

W przypadku darmowego serwera, dostajesz ofertę o bardzo ograniczonych parametrach, a co za tym idzie limity transferu, duże limity dostępnego miejsca, posiadanych adresów email, wielkości bazy danych itp. Wadą darmowego serwera są też reklamy, które mogą pojawiać się w różnych miejscach na stronie. Nie będziesz miał wpływu na personalizację tych reklam. Poza tym, reklamy mogą wpłynąć na ogólny wygląd Twojej strony internetowej.

Kolejną wadą darmowego hostingu jest to, że nie zawsze zapewnia bezpieczeństwo. Osoby, które korzystają z darmowego hostingu, często nie mają dostępu do potrzebnych narzędzi i funkcji do ochrony witryny. Oznacza to, że witryny są bardziej podatne na ataki hakerskie i wirusy.

Ogromnym minusem dla osób szukających oszczędności to to, że wiele firm hostingowych oferujące darmowe rozwiązania posiada słabe wsparcie techniczne. Większość z nich nie oferuje pomocy za pośrednictwem czatu na żywo lub telefonu, a jeśli zdarzy się problem, jesteś praktycznie skazany na siebie. Odpowiedź na Twój problem możesz otrzymać po bardzo długim czasie (tydzień lub nawet więcej). Oznacza to, że jeśli witryna ma problem i np. nie wyświetla poprawnie treści, użytkownicy odwiedzający Twoją stronę internetową będą od razu z niej wychodzić. W ten sposób stracisz swoich potencjalnych klientów.

Domena

Co do ograniczeń związanych z domeną, to praktycznie zawsze do wymyślonej przez Ciebie nazwy zostanie dodana końcówka z nazwą firmy, z której usług korzystasz. Dla przykładu zamiast posiadania domeny twojanazwa.pl, będzie to twojanazwa.nazwafirmy.pl. Nie wygląda to profesjonalnie. Niektóre firmy dodają dosyć długie nazwy, co znacznie utrudnia zapamiętanie całego adresu strony internetowej.

Kolejną wadą darmowych domen jest brak w nich profesjonalizmu. Niewielu ludzi wierzy, że darmowa domena jest w stanie zapewnić profesjonalne usługi, a wielu użytkowników może odczuwać brak zaufania do witryny z taką domeną, co przełoży się bardziej na straty potencjalnych klientów niż na ich pozyskanie.

Budowa strony internetowej za darmo

Inaczej wygląda sprawa z samym procesem tworzenia strony internetowej, kiedy posiadasz już domenę oraz hosting. Tutaj masz mnóstwo możliwości stworzenia takiej strony internetowej za darmo. Najprostszym i najczęściej wykorzystywanym narzędziem do tworzenia stron internetowych jest CMS (System Zarządzania Treścią) WordPress oraz dodatek (Wtyczka) Elementor. Elementor to tzw. Page Builder, dzięki któremu można dosłownie „wyklikać” całą stronę internetową. Wtyczka w jej podstawowej wersji jest oczywiście darmowa, ale wystarczy do budowy bardzo prostej strony internetowej. Cały proces budowy za pomocą Elementora przebiega dosyć sprawnie. Wystarczy przenieść odpowiedni kafelek na odpowiednie pole na stronie internetowej i uzupełnić go treścią.

Strona internetowa za darmo bez Pagebuildera

Jest również opcja stworzenia strony internetowej za darmo bez używania wtyczek typu Elementor. Jednym z natywnych (wbudowanych) rozwiązań w systemie WordPress jest Guttenberg. Jest to blokowy edytor, który pozwala nam również na tworzenie całych stron internetowych. Jest wiele darmowych motywów, które wspierają Guttenberga w procesie tworzenia strony. Wiele z nich ma opcję korzystania z gotowych szablonów, które można zainstalować dosłownie jednym kliknięciem (Elementor również posiada taką możliwość), a następnie zmienić pod siebie elementy, które tego wymagają. Dodać własne teksty oraz grafikę. Jednym z takich darmowych szablonów jest Kadence. A wtyczką, która świetnie współpracuje z tym motywem, a jednocześnie rozszerza możliwości wbudowanego Guttenberga jest Kadence Blocks. Ten zestaw pozwala na stworzenie prostej jak i rozbudowanej strony internetowej zupełnie za darmo. Minusem może być konieczność posiadania nieco wiedzy technicznej o budowaniu stron internetowych.

Inne dostępne opcje stworzenia strony internetowej za darmo

Prostszą opcją stworzenie strony internetowej za darmo jest skorzystanie ze specjalnych narzędzi chmurowych typu Wix. Takie narzędzia w swojej darmowej wersji oferują również bardzo ograniczone możliwości. Podobnie jak w przypadku darmowych hostingów będą wyświetlały się reklamy na stronie internetowej oraz wybrana domena oprócz Twojej nazwy będzie zawierała nazwę danej firmy. Tego typu narzędzia, to zazwyczaj bardzo proste w obsłudze i intuicyjne kreatory stron internetowych. W nich również możesz dosłownie „wyklikać” całą stronę internetową. Każdy z kreatorów udostępnia Ci swoją podstawową, ograniczoną wersję, która podobnie jak w przypadku wtyczki Elementor do systemu WordPress powinna wystarczyć Ci do stworzenia bardzo prostej strony internetowej.

Wady darmowych rozwiązań

Pomijając wybór rozwiązania, jakie zostanie wybrane do stworzenia strony internetowej. Niezależnie czy to będzie system CMS czy rozwiązanie chmurowe, ważnym aspektem zawsze będą parametry serwera, na którym będzie umieszczona strona internetowa. Te parametry w darmowych rozwiązaniach są zawsze mocno ograniczone, a co za tym idzie nasza strona internetowa nie będzie działać zbyt szybko, ani nie będzie dostatecznie bezpieczna. To jest główna wada korzystania z darmowych narzędzi.

Szybkość strony, to bardzo ważny aspekt w dzisiejszej dobie. Wyobrażasz sobie czekanie, aż strona na której chcesz przeczytać interesujący Cię artykuł wczytuje się bardzo długo? Drugi przykład strony, na której chcesz kupić interesujący Cię towar bardzo długo wczytuje jego opis i nie możesz wyświetlić o nim kluczowych informacji lub nawet zapłacić za niego? Bardzo frustrujące są takie przypadki.

Co dalej po stworzeniu strony internetowej?

Samo stworzenie strony internetowej nie zwalnia Cię z obowiązku jej utrzymania. Co to właściwie oznacza? W przypadku, kiedy strona internetowa napędzana jest systemem CMS takim jak np. WordPress, to należy zadbać, aby wszystkie wtyczki były aktualizowane regularnie, a co za tym idzie sam system WordPress również.

Z czasem, kiedy strona zacznie przynosić coraz więcej odwiedzających mogą pojawić się problemy z wydajnością, które trzeba będzie szybko naprawić, aby nie stracić pozyskanych odwiedzających/klientów. W tym miejscu często strony tworzone bez wiedzy technicznej, zaniedbane (brak bieżących aktualizacji) wymagają stworzenia jej na nowo- tak po prostu jest taniej i szybciej, niż podjęcie próby naprawienia wszystkiego. Optymalizację strony internetowej najlepiej jest robić już na etapie jej wdrażania.

Kilka słów na koniec

Moim zdaniem stworzenie strony internetowej za darmo jest nie możliwe. A nawet jeśli, to w perspektywie czasu jest nieopłacalne. Koniec końców będziesz musiał zmodernizować swoją stronę z biegiem czasu, a wtedy zapłacisz za to więcej niż w momencie, kiedy powstała jej pierwsza wersja (stworzona za darmo). Dzieje się tak ponieważ strony robione na własną rękę są tworzone bez wiedzy technicznej (jak działa strona, jak działa dana technologia, jak wykorzystać dostępne narzędzia optymalnie, jak wdrażać, a jak nie wdrażać pewnych rzeczy itd.), a co za tym idzie w chaotyczny i niespójny sposób.

Kiedy pokusisz się o tworzenie strony internetowej samemu, to polecam zrobić ją na WordPressie. System jest na tyle popularny, że z łatwością znajdziesz w przyszłości kogoś, kto pomoże Ci ją rozwijać. System jest bardzo popularny i cały czas ulepszany. Co więcej, przez możliwość dostępu do plików systemu CMS masz nieograniczone możliwość rozwijania swojej strony w przyszłości. Ponadto w sieci dostępna jest niezliczona ilość darmowych materiałów, mówiących jak tworzyć strony za pomocą WordPressa.

Autoreklama

Jeśli szukasz kogoś, kto z pasją i zapałem stworzy dla Ciebie stronę internetową, to napisz do mnie. Chętnie zajmę się realizacją projektu strony dla Ciebie. Jednak miej świadomość, że nie zrobię tego za darmo 🙂

W przypadku zakupu hostingu i domeny mogę polecić Ci sprawdzoną i dostępną cenowo firmę hostingową LH.pl. Sam z powodzeniem korzystam już z ich usług kilka lat i polecam go moim klientom. Jeśli się zdecydujesz na usługi LH.pl zostawiam dla Ciebie kod rabatowy – 20% na Twoje zamówienie. Na stronie podsumowania koszyka uzupełnij pole na kod rabatowy, wpisz: mikehomestudio i kliknij dodaj.

0 0 votes
Jak bardzo przydał/spodobał Ci się ten artykuł?

Bądź na bieżąco z nowymi wpisami

Włącz subskrypcję i bądź na bieżąco z nowymi wpisami na blogu i promocjami w sklepie! ZERO spamu, same konkrety!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments